Środa śląska ogłoszenia

Środa śląska ogłoszenia

(Aby zamieścić ogłoszenie kliknij tutaj)

Miasto w województwie dolnośląskim, położone w powiecie średzkim, jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Środa Śląska. W latach 1975-1998 miasto było administracyjnie w woj. Wrocławskim. Według danych GUS z 31 grudnia 2019 roku miasto liczy ok 10.000 mieszkańców.

Niemiecka nazwa wskazuje na Nowy Targ (Neumarkt, Niemcy), natomiast polska nazwa wskazuje, że targ odbywa się w środę. Niemiecki językoznawca Heinrich Adamy (Heinrich Adamy) we Wrocławiu (Wrocław) w 1888 r. Opublikował w pracy o śląskich nazwach miejscowości, wspomina o Środzie zapisanej w teczce 1208 (Sroda) Nazwa miasta, co oznacza Mittwochmarkt (im Burgflecken), co oznacza „targ odbywający się w środę na dziedzińcu zamkowym”. Obecna nazwa została administracyjnie zatwierdzona 7 maja 1946 roku.
 

Święto wina w środzie śląskiej

Od kilku lat w gminie odradza się tradycja uprawy winorośli. Produkcja wina w Środzie Śląskiej była od średniowiecza ważna dla miasta i okolic, a także mieszkańców, o czym świadczy godło miasta, które świadczy o uprawianiu winogron. .

Komunikacja Środa Śląska

Wzdłuż obrzeży Środy Śląskiej biegnie autostrada krajowa nr 94, w mieście rozpoczyna się autostrada wojewódzka nr 346. Trasą 94 z Prochowic do Oławy można ominąć Wrocław. Droga ta prowadzi również do autostrady A4 (zjazd na Kąty Wrocławskie). Środa Śląska położona jest w południowo-zachodniej Polsce, 31 km na zachód od Wrocławia.

Około 4 kilometry od centrum miasta znajduje się przystanek Środa Śląska, na którym zatrzymuje się osobowa kolej Kolei Dolnośląskich w kierunku Wrocławia Głównego i Węglińca. W 2018 roku w mieście i okolicach uruchomiono komunikację miejską Średzkiej obsługującą linię miejską (meleks) i podmiejską (autobus). Prywatny przewoźnik umożliwia połączenie z Wrocławiem busami.

Ogłoszenia z rejonu środy śląskiej:Zapraszamy wszystkich mieszkańców tego pod wrocławskiego miasta do zamieszczania bezpłatnych ofert na naszym portalu nasza-kasa.pl. Bliskość Wrocławia daje duże możliwości handlowe. Również ogłoszenia drobne maja duża szanse powodzenia transakcji. To milionowa aglomeracja. Jeśli szukasz nieruchomość z okolic Wrocławia wejdź  na https://www.nieruchomoscwroclaw.pl/ Czekamy na wasze ogłoszenia.

 
Do góry