Ogłoszenia Zielona Góra

Darmowe ogłoszenia Zielona Góra


Zielona Góra to największe miasto  w  województwie lubuskim, w zachodniej Polsce, ma  ok 140 297 mieszkańców Zielona Góra znajduje się w województwie lubuskim od 1999 r. Przedtem była stolicą województwa zielonogórskiego. Obecnie jest stolicą województwa lubuskiego wraz z Gorzowem Wielkopolskim.  

AGLOMERACJA Zielonogórska. Zielona Góra metropolia? 


1 stycznia 2015 r. miasto Zielona Góra połączyła się z otaczającą je gminą Zielona Góra. Powstała w ten sposób jednostka samorządu terytorialnego będzie szóstą co do wielkości aglomeracją Polski. Zielona Góra ma teraz 278, 22 km2 oraz ponad 140.000 mieszkańców. Ustępuje pod względem powierzchni tylko miastom o kilkuset tysiącach mieszkańców takim jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Łodzi, Poznań. Stała się jednocześnie największym miastem w Województwie Lubuskim. Przerosła Gorzów Wielkopolski. I jest aglomeracją dla mieszkańców takich miast jak Żary, Żagań, Sulechów, Lubsko i  po kilkoma względami może przejąć kilka funkcji wielkich miast typu Poznań czy Wrocław  do których jest znacznie dalej. 

Winobranie w Zielonej Górze. Co roku  w okresie letnim w Zielonej Górze odbywa się święto wina zwane Winobraniem. Tradycja związana jest z okresem zbioru winogron z lokalnych winnic, które następnie zamieniono w wino. Pierwszy festiwal odbył się w październiku 1852 r. Obecnie rozpoczyna się w pierwszym lub drugim tygodniu września i trwa dziewięć dni.

Uroczystości rozpoczynają się w sobotę od Kotowodu przez centrum miasta. Poprzedza go symboliczna ceremonia, kiedy rzymski bóg wina Bachus i jego Maenadowie otrzymują klucze do miasta od lokalnych władz. W ciągu dziewięciu dni odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych, wśród których Międzynarodowy Festiwal Folkloru jest jednym z najważniejszych. Odbywają się także spotkania teatralne (w tym teatry uliczne) i koncerty muzyczne.
 
Zielona Góra to prężny ośrodek biznesowy w zachodniej Polsce. Najpopularniejsze ogłoszenia z tego regionu to:

Najbliższe miejscowości obok Zielonej Góry:


Tagi Zielona Góra w wyszukiwarkach: 
 
Do góry