Ogłoszenia Zgorzelec

Darmowe ogłoszenia Zgorzelec. Zgorzelec -  Görlitz  - miasto w powiecie  zgorzeleckim na Dolnym Śląsku. 

Do 1945 r. Miasto należało do Niemiec i było wschodnią częścią miasta Görlitz , podzieloną rzeką Nysą . W czasie II wojny światowej w mieście istniał Stalag VIIIA .

Po wojnie wschodnia część miasta została oddzielona od Goerlitz. Armia radziecka przejęła kontrolę nad miastem w ręce polskich władz, a pozostała ludność niemiecka została deportowana do sowieckiej strefy okupacyjnej Niemiec. Początkowo nie było jasne, czy prawobrzeżna część miasta zostanie ostatecznie włączona do Rzeczypospolitej Polskiej, a zatem w pierwszych miesiącach i latach po 1945 r. Niewielu Polaków osiedliło sie tu osiedliło. Zamiast tego w 1949 r. W mieście rozmieszczono około 15 000 uchodźców z Grecji , uciekając przed wojną domową w ich kraju.

6 lipca 1950 r . Podpisano traktat zgorzeliński między NDP a Niemiecką Republiką Demokratyczną , który wyznaczył wschodnią granicę Niemiec wzdłuż linii Odra - Nysa. Od tego momentu rozpoczął się rozwój wschodniego Goerlitz jako polskiego miasta, którego niemiecka nazwa została przetłumaczona na język polski i przyjęta jako oficjalna.

Armia Czerwona wkroczyła do Görlitz 8 maja 1945 r.,  A 1 czerwca wschodnia część miasta znalazła się pod administracją polską pod okupacją sowiecką . Do tego stopnia, jeszcze nie przybyl  z mieszkańcami były polski organ administracyjny w wyjściowym lipca 1945 sowieckiej strefy okupacyjnej. Na początku nie było jasne, czy połowa miasta powinna zostać na stałe przyłączona przez PRL . Dlatego w pierwszych miesiącach i latach po 1945 r. prawie żaden Polak nie przyjechał tu osiedlić.


W mieście działają następujące kluby sportowe:

Turów Zgorzelec - klub koszykówki 
Nysa Zgorzelec- klub piłkarski 
 

Galerie handlowe w Zgorzelcu:


W Zgorzelcu znajduje się auto-gielda i liczne komisy samochodowe. Auto-komis to popularny biznes dzieki bliskości Niemieckiej granicy. 

Popularności cieszą sie  też kwatery dla pracowników w Zgorzelcu. Wiele  ludzi szuka pracy w Gerlitz. 

Miejscowości w pobliżu Zgorzelca:

Zawidów, Bogatynia, Pieńsk, Węgliniec; Sulików, Zgorzelec, Lubań, Gryfów Śląsk, 


Najpopularniejsze ogloszenia w okolicach Zgorzelca:
Zachecamy do publikowania darmowych ogłoszeń na portalu nasza-kasa.pl 
Do góry