Ogłoszenia Suwałki

SUWAŁKI  ogłoszenia

Osiedlenie terenów zajmowanych przez Suwałki rozpoczęło się w XVI wieku; pierwsza wzmianka pochodzi z 1688 r. W 1800 r. Istniało 214 domów i 1184 mieszkańców. Status miasta otrzymał 2 maja 1720 r.

Podczas tworzenia Królestwa Polskiego Suwałki stały się częścią wysuniętej  północy, reprezentując w ten sposób prawie enklawę prowincji augustowskiej, a w 1867 r. stały się miastem wojewódzkim. W 1899 r. w Suwałkach znajdowały się  kamienna katedra prawosławna, kościół katolicki, synagoga i kościół św. Piotra i Pawła i żydowski, dom charytatywny (prawosławny), katolicki sierociniec, chrześcijański dobroczynność, męskie (375 chłopców) i żeńskie (236 dziewcząt) gimnazja, 4 jednoklasowe szkoły podstawowe (354 chłopców i 68 dziewcząt), 1 szkoła rzemieślnicza (28 dziewcząt), 2 szkoły prywatne (42 chłopców i 85 dziewcząt). Wtedy  główna populacja Suwałk stanowili: Żydzi (53%) i Polacy (38%).

W okresie do 1914 r. w Suwałkach stacjonowała 2. Dywizja Kawalerii , a następnie 20. Pułk Strzelców Armii Rosyjskiej .Po wojnie domowej w byłym imperium rosyjskim i wojnie polsko-radzieckiej (wydarzenia z lat 1918–1921) miasto zaczęło należeć do Polski .

W podziale terytorium Polski między Niemcy a Związek Radziecki w 1939 r. (Początkowe etapy II wojny światowej ) powiat suwalski, chociaż nie miał wspólnej granicy z przyszłym Generalnym Rządem w ramach Rzeszy , opuściłi Niemcy i został przyłączony do Prus Wschodnich pod nazwą Jotwingia (Sudauen) ). Niemieckie przewodnictwo nalegało na tej włączenie, nieformalnie odnosząc się do możliwości polowań na tych obszarach chronionych, choć w rzeczywistości mając na uwadze aneksje  w regionie wschodnim starego Bałtyku.. W tym przygranicznym mieście na wschodzie Polski i na jego obrzeżach rozmieszczono wzmocnione jednostki uderzeniowe Wehrmachtu .

22 czerwca 1941 r. Oddziały Armii Czerwonej (Front Zachodni) zaatakowały wzdłuż całej linii granicy państwowej ZSRR wieczorem tego samego dnia próbowały kontratakować nazistów i przejąć kontrolę nad miastem Suwałki, wypychając niemieckiego agresora.

Miasto zostało wyzwolone spod okupacji niemieckiej przez wojska radzieckie późną jesienią 1944 r. W tym samym czasie od sierpnia toczą się krwawe bitwy na przedmieściach. Natychmiastowe wyzwolenie miasta rozpoczęło się 24 października .Po II wojnie światowej miasto zostało przydzielone na terytorium socjalistycznej Polski.
Obecnie Suwałki to centrum przemysłu drzewnego, materiałów budowlanych i żywności. Po trudnym okresie transformacji i utracie statusu miasta wojewody sytuacja społeczno-gospodarcza ustabilizowała się. Wiele firm eksportuje produkty na rynki wschodnie i do krajów Europy Zachodniej.
Obok Suwałk znajdują się liczne jeziora w tym jedno z najbardziej znanych jezior w Polsce – jezioro Wigry.

W mieście mają siedziby następujące kluby sportowe:

SKB Litpol-Malow Suwałki -  klub badmintona
Wigry Suwałki - klub piłkarski
 
Galerie handlowe w Suwałkach:
Suwałki Plaza – galeria znajdująca się  w miejscu carskiego więzienia.
Multishop Suwałki
Dom Handlowy Arkadia


W Suwałkach  znajduje się auto-giełda i liczne komisy samochodowe oraz Targowisko Miejskie.

Miejscowości w pobliżu Suwałk: 

Najpopularniejsze ogłoszenia w okolicach Suwałki:

Tagi związane z miejscowości Suwałki:


Zapraszamy  do publikowania darmowych ogłoszeń na portalu nasza-kasa.pl. Ogłoszenia całkowicie za darmo, bez rejestracji. Dział nieruchomości oraz motoryzacja również bez opłat.  


Suwałki (lit. Suvalkai , niemiecki:  Suwalken ) to miasto w Polsce , należące do województwa podlaskiego. Zajmuje powierzchnię 65,24 km². Populacja wynosi ok 69 000 osób.
Do góry