Ogłoszenia Lubin

Darmowe ogłoszenia Lubin


(Aby zamieścić ogłoszenie kliknij tutaj)

Lubin, (niem. Lüben ) to miasto w Polsce , dawniej Niemcy , część województwa dolnośląskiego , powiat lubiński.

Po 1945 r. Stał się jedną z najważniejszych lokalizacji przemysłowych na Dolnym Śląsku.

Miasto położone jest nad rzeką Zimnicą  na Dolnym Śląsku , około 71 km na północny zachód od Wrocławia , 20 km na północ od Legnicy ( Liegnitz ) i około 84 km na południe od Zielonej Góry ( Grünberg)

W XII wieku Lubin, jako ufortyfikowane miejsce, był siedzibą klasztoru. . W 1178 r. Lubin otrzymał polskie prawo miejskie , magdeburskie prawo miejskie w 1289 r. Wraz z księstwem Liegnitz przeszedł w ręce Korony Czeskiej w 1329 r. , a pod władanie Habsburgów od 1526 r. 

Po pierwszej wojnie śląskiej w 1742 r. większa część Śląska przypadła Prusom. Od 1816 do 1945 roku była siedzibą powiatu Lüben. W latach 1936–1945 znajdowała się tu baza lotnicza w Lüben, dziś Lotnisko Lubin .

Pod koniec II wojny światowej Lubin został zajęty przez Armię Czerwoną, było to wiosną 1945 r.   Wkrótce potem został przejęty pod administrację polską. A potem jak prawie cały Śląsk przez radzieckie mocarstwo okupacyjne. Lüben wtedy  otrzymał polską nazwę Lubin . Ludność niemiecka, jeśli wcześniej nie uciekła, została następnie wysiedlona przez lokalny polski organ administracyjny .

W latach powojennych, polski rząd naciskał na wydobycie zasobów mineralnych w okupowanej części Dolnego Śląska. Duże złoża miedzi zostały odkryte w 1957 r. Co doprowadziło do 33-krotnego wzrostu liczby mieszkańców miasta do 1989 r. (Firma: KGHM Polska Miedź ).

31 sierpnia 1982 r. Siły bezpieczeństwa ówczesnego rządu komunistycznego ( ZOMO ) strzelały do  demonstrantów w mieście . Trzy osoby zginęły, a ponad dziesięć zostało rannych. (patrz stan wojenny w Polsce 1981–1983 )

15 marca 1991 r. Weszła w życie umowa „dwa plus cztery” , która potwierdziła faktyczne powiązanie Lubina z Polską na mocy prawa międzynarodowego.

Największym klubem piłkarskim w mieście jest Zagłębie Lubin.

Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy.


Lubin jest częścią LGOM. Wraz z Polkowicami, Głogowem i Legnicą tworzą luźno powiązany zespół miejski oparty na wydobyciu miedzi. Mieszka tu 500.000 mieszkańców.

Galerie Handlowe w regionie Lubina:

Lubińska Giełda Samochodowa


To największe targowisko na Dolnym Śląsku. W każdą sobotę gromadzi się na niej około 25000 klientów. Można kupić tu praktycznie wszystko...  Samochody, ubrania, zwierzęta, używane sprzęty z Niemiec z tak zwanych wystawek, meble, a na koniec zjeść coś na licznych stoiskach gastronomicznych. 

Legnicka Giełda Handlowa - odbywająca się co niedzielę giełda która pozwala mieszkańcom regionu miedzy innymi z okolicznych miasteczek takich jak Chojnów, Krotoszyce, Prochowice zrobić zakupy w niehandlowe niedzielę 

Żelazny Most 


Największy zbiornik ściekowy w Europie, należący do KGHM Polska Miedź. Składuje się w nim   odpady po wydobywcze. Zbiornik jest wciąż rozbudowywany, dziś ma możliwość pomieścić ponad miliard metrów sześciennych. 
 

Miejscowości LGOM:

Popularne ogłoszenia z Lubina:Zapraszamy do zamieszczania ogłoszeń typu: sprzedam nieruchomości, wynajem Lubin, kawalerka Lubin, praca KGHM na naszym portalu darmowych ogłoszeń Nasza-kasa.pl. czasami by odnaleźć bezpłatne oferty z Lubina trzeba wpisać ogloszenia Lubin, Lubin24, olx Lubin Nasza-kasa.pl itp. 
Do góry