Ogłoszenia Elbląg

Ogłoszenia Elbląg. 

Elbląg - miasto na Warmii i Mazurach w Polsce. Znajduje się w pobliżu granicy z Rosją ( obwód kaliningradzki), jest powiązany z miastami Kaliningrad i Bałtijsk. Przez miasto przepływa rzeka Elbląg, część systemu Kanału Elbląskiego. Liczba mieszkańców wynosi 119.000 tys. mieszkańców. 


Zostało założone u ujścia rzegi  Elbląg przez krzyżowców w 1237 r. Pod germańską nazwą Elbing. Należał do Pogezaniji, ówczesnej części państwa krzyżackiego. Status miasta otrzymał w 1246 r. Zgodnie z prawem lubeckim .W 1360 r  13 000 mieszkańców Elbing (90% ówczesnej ludności) zmarło z powodu zarazy.

Historycznie pruskie (już w sensie niemieckim) miasto Elbing było centrum Pomorza Pruskiego .
Od 1440 r. Miasto było członkiem Związku Pruskiego, który w 1454 r. Zbuntował się przeciwko zakonowi krzyżackiemu .

Po wojnie trzynastoletniej od 1466 r. Elbląg stał się częścią Polski jako część prowincji zwanej Prusami Królewskimi .

Od 1772 r., Zgodnie z wynikami Pierwszej Sekcji Rzeczypospolitej , miasto było częścią Królestwa Pruskiego , a następnie Cesarstwa Niemieckiego , Republiki Weimarskiej i III Rzeszy .

1 września 1939 r. Rozpoczęła się II wojna światowa, podczas której przedsiębiorstwa miasta zostały przekierowane na produkcję wojskową. W 1942 r. Rozpoczęto produkcję haubic dywizjonalnych 105 mm model 18 w Elbing. 

23 stycznia 1945 r. Oddziały Armii Czerwonej weszły do ​​miasta, a po zakończeniu wojny miasto stało się częścią Polski. Nowa polska populacja składała się głównie z Polaków przesiedlonych ze Związku Radzieckiego.
W latach 1975–1998 Elbląg był stolicą województwa .

Galerie i Centra handlowe w Elblągu:


Kluby sportowe:
Aglomeracja Elbląga.
Elbląg ma ok 119 tys mieszkancow ale wraz z okolicznymi miejscowościami takimi jak: Młynary, Tolkmicko, Godkowo, Gronowo Elbląskie, Markusy, Milejewo, Rychliki tworzy aglomeracje z ok 140.000 mieszkancow 

 

Miasta w pobliżu Elbląga:

Najczesciej pojawiajace sie ogłoszenia z okolic Elbląga:


 
Do góry