Ogłoszenia Chorzów

Ogłoszenia Chorzów


(Aby zamieścić ogłoszenie kliknij tutaj)

Chorzow To miasto w Polsce, w województwie śląskim . Położone w południowej części kraju, 6 km na północny wschód od Katowic, 50 km na północ od granicy z Czechami, na Wyżynie Śląskiej w Zagłębiu Górnośląskim. Centrum przemysłowe i węzeł kolejowy. Chorzów to jeden z centralnych regionów Górnośląskiego Związku Metropolitalnego - metropolii liczącej 2 mln mieszkańców. Położone nad rzeką Rawą.

Dziewięć milionów ludzi mieszka w promieniu 100 kilometrów (62 mil) od Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Sześć europejskich stolic znajduje się 600 km (373 mil): Berlin, Wiedeń, Praga, Bratysława, Budapeszt i Warszawa.
Ludność – ok 100.000 mieszkańców

Przemysł jest reprezentowany przez hutnictwo żelaza, inżynierię mechaniczną, chemię, szkło, żywność itp.

Miasto Chorzów powstało w latach 1934-1939 z połączenia 4 sąsiednich miast: Chorzowa, Kruleskiej Huty, Nowe Hajduki i Hajduki Wielki. Nazwę najstarszej osady Chorzowa zastosowano do zjednoczonego miasta.
Wraz z odkryciem złóż węgla kamiennego pod koniec XVIII w. Przez miejscowego księdza kościelnego, na Chorzowie rozwinęły się nowe gałęzie przemysłu. Królewska kopalnia węgla w Prusach została zbudowana w latach 1791-1797.

W 1799 r. W Królewskiej Hucie (Królewska Huta, Königshütte) wykonano pierwsze żeliwo. W tamtych czasach w Europie kontynentalnej była to pionierska instytucja przemysłowa tego rodzaju. W 1819 r. Huta składała się z 4 wielkich pieców produkujących 1400 ton surówki. W XIX wieku do tego obszaru dobudowano nowoczesną cynkownię Lidogni. W 1871 r. Huta została przejęta przez holding Wielkiej Brytanii i Laurahütte AG zajmujący się działalnością górniczo-hutniczą, do którego dodano hutę, kolej i warsztaty. W pobliżu Królewskiego Złoża Węgla w 1870 r. Odkryto kopalnię Hrabina Laura,

W 1898 r. Oddano do użytku elektrociepłownię, która do lat 30. XX wieku była największym producentem energii elektrycznej w Polsce o mocy 100 MW (elektrycznej). Dziś działa jako „ELCHO”. W 1915 r. Zbudowano zakłady azotowe w pobliżu produkcji nawozów i materiałów wybuchowych z wykorzystaniem nowo wynalezionych technologii: z powietrza, wody i węgla (patrz proces Habera-Boscha). Obecnie funkcjonuje jako Zakłady Azotowe SA.

W plebiscycie na Górnym Śląsku większość 31 864 wyborców opowiedziało się za pozostaniem w Niemczech, a Polska otrzymała 10 764 głosy. Po trzech powstaniach śląskich w 1922 r. Śląsk wschodni, w tym Chorzów i Krulewka Huta, został odłączony od Niemiec i przyznany Polsce. W 1934 r. Gminy przemysłowe Chorzowa, Kruleskiej Huty i Nowego Hajduki zostały połączone w jedną gminę liczącą 81 000 mieszkańców. Nazwa miasta pochodzi od najstarszej wsi Chorzów. W kwietniu 1939 r. Do Chorzowa Po części ze względu na polsko-niemiecką wojnę handlową w latach dwudziestych XX wieku, przemysł Chorzowa, wówczas przygranicznego miasta, utknął w martwym punkcie do 1933 roku. W 1927 r. Dywizja Huty Piłsudskiej została podzielona na przedsiębiorstwo produkujące wagoniki, tramwaje i mosty. Obecnie pracuje jako Alstom-Konstal. Państwowa Fabryka Związków Azotowych została połączona w 1933 roku z podobną firmą (w większości jej kopią) w Tarnowie-Moszycach. dodano 30-tysięczną osadę Hajduki Wielki.

W dniu wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 r. Chorzów został najechany przez nazistowskie Niemcy. Polscy nieregularni, głównie śląscy weterani, przez trzy dni stawiali opór zwykłym oddziałom niemieckim, z których większość zginęła w strzelaninach. Majątek polski został skonfiskowany, a Chorzów (z bilansem polskiego Śląska) został szybko odbudowany w niemiecki Śląsk (Preußische Provinz Schlesien, od 1941 r. Oberschlesien); Przemysł górnośląski to jeden z filarów walk w nazistowskich Niemczech. W Chorzowie istniało kilka obozów pracy przymusowej, aw latach 1944-1945 istniały dwie filie obozu koncentracyjnego Auschwitz. Chorzów został wyzwolony przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku.po którym nastąpiły prześladowania wielu etnicznych polskich Ślązaków i Niemców.


Pod koniec II wojny światowej Chorzów został ponownie przyłączony do Polski . Zazwyczaj chorzowski przemysł poniósł niewielkie szkody w czasie II wojny światowej ze względu na brak dostępu do bombardowań aliantów, płaszcz dla armii radzieckiej w styczniu 1945 r. I być może powolność lub odmowę realizacji polityki spalonej ziemi Alberta Speera . Ten nienaruszony przemysł odegrał decydującą rolę w powojennej odbudowie i industrializacji Polski. Po wojnie przedsiębiorstwa zostały znacjonalizowane i działały z niewielkimi zmianami do 1989 roku. Część urządzeń przemysłowych i co najmniej 100 000 polskich Ślązaków zostało deportowanych do ukraińskiego Donbasu... W okresie „upadku komunizmu” w 1989 roku region podupadał. Od 1989 roku region przeszedł z przemysłu ciężkiego do bardziej zróżnicowanej gospodarki.
Chorzów był jednym z najważniejszych miast w największym polskim regionie gospodarczym (górnośląska strefa przemysłowa) z rozbudowanym przemysłem w zakresie górnictwa węgla kamiennego, hutnictwa, przetwórstwa i energetyki. W ciągu ostatnich dwóch dekad wiele zakładów przemysłu ciężkiego zostało zamkniętych lub zredukowanych z powodu obaw o środowisko w centrum silnie zurbanizowanego obszaru, a także z powodu braku inwestycji od dziesięcioleci. Inne zostały zrestrukturyzowane i zmodernizowane. Populacja spadła. Miejski charakter rozwija się w kierunku gospodarki usługowej, ponieważ nowy rozwój przemysłowy odbywa się głównie na granicy Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Stopa bezrobocia jest wysoka (12,6% w 2007-12-31)

Główne przedsiębiorstwa przemysłowe to:  

Ogłoszenia związane z Chorzowem:


Obok Chorzowa leża miasta takie jak:

Frazy i Tagi:
Mieszkańców Chorzowa i okolic zapraszamy do współpracy na portalu darmowych ogłoszeń nasza-kasa.pl. bezpłatne ogłoszenia lokalne bez rejestracji. Zapraszam!!
 
Do góry