Symbol igrzysk olimpijskich w 1980 roku trafił pod młotek

2020-07-27

Symbol igrzysk olimpijskich w 1980 roku trafił pod młotek


Oryginalny rysunek pierścieni olimpijskich autorstwa założyciela współczesnych igrzysk olimpijskich, Pierre'a de Coubertina, został sprzedany na aukcji zorganizowanej w Cannes we Francji za 185 000.

Obraz został wykonany na białym płótnie o wymiarach 21 × 27,5 cm w formie przeplotu pięciu różnokolorowych pierścieni. Powszechnie przyjmuje się, że pierścienie symbolizują części świata: niebieski - Europę, żółty - Azję, czarny - Afrykę, zielony - Australię i czerwony - Amerykę. Pierścienie zostały zaprezentowane przez de Coubertin w „Przeglądzie olimpijskim” w sierpniu 1913 roku. Oprócz godła Igrzysk Olimpijskich de Coubertin napisał Manifest Igrzysk, przysięgę sportowców i zaproponował hasło „Szybciej, wyżej, mocniej”.

Oryginalna pochodnia z Igrzysk Olimpijskich 1980, które odbyły się w Moskwie, również została sprzedana na aukcji. Wartość transakcji oszacowano na 2,5 tysiąca euro, wykonali go projektanci Boris Tuchin i Valentin Lyubman. Korpus pochodni wykonany jest z aluminium, w jego centralnej części znajduje się emblemat Igrzysk i kół olimpijskich. Sztafeta działała od 19 czerwca do 19 lipca 1980 roku. Zakończyło się rozpaleniem ognia w Łużnikach.

Darmowe ogloszenia w kategorii sport  na naszym portalu bezpłatnych ofert nasza-kasa.pl. zapraszamy do współpracy.
 
Do góry