NAJCZĘSTSZE  BŁĘDY PRZY ZAKUPIE MIESZKANIA W NOWYM BUDYNKU

2020-06-24

NAJCZĘSTSZE  BŁĘDY PRZY ZAKUPIE MIESZKANIA W NOWYM BUDYNKU

Nabycie własnego mieszkania jest jednym z kluczowych wydarzeń w życiu każdej osoby. Wraz z nieograniczoną radością rodzi wiele pytań, a także przyczyny niepokoju i potencjalne problemy. Przed podjęciem dużego zobowiązania finansowego upewnij się, że nie popełniasz jednego z typowych błędów przy zakupie mieszkania w nowym budynku. Więc jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku pierwotnym?

1. Uważaj na zbyt niskie ceny

Jak to mówią,  bezpłatny ser jest tylko w pułapce na myszy. Jeśli znajdziesz nieruchomość o wartości poniżej przeciętnej ceny rynkowej, istnieje szansa że to okazja życia ale może się też zdążyć tak, że ​​inwestycja w nowy budynek okaże  się problematyczna. Dlaczego?
Po pierwsze, dumping cenowy najczęściej kryje problemy z finansowaniem i sprzedażą. Jest to obarczone naruszeniem warunków budowy obiektu i uruchomienia budowy, możliwe jest również bankructwo dewelopera i zamrożenie projektu.

Po drugie, nawet jeśli nie ma problemów z procesem budowy, niska cena może mówić o złej jakości materiałach, oszczędnościach pracowników, co rodzi pytania o ich kwalifikacje, złe właściwości techniczne domu (niskie sufity, cienkie ściany, słaba izolacja, podejrzane okna, grzejniki , drzwi wejściowe, źle utrzymane sieci użytkowe, duża liczba mieszkań na piętrze  , brak wind itp.).
Po trzecie, niskie ceny często maskują nieatrakcyjne sąsiedztwo, na przykład fabrykę, cmentarz, więzienie, lotnisko itp.
W rzeczywistości może być wiele innych powodów, więc podejrzanie niska cena jest pretekstem do szukania innego wyświetlacza LCD.

2. Duża ilość reklam nie jest oznaką wiarygodności i jakości.

Jeśli jesteś zainteresowany nieruchomościami, ponieważ widziałeś reklamy na tablicy lub na ekranie swojego telefonu, nie spiesz się, aby dokonać zakupu. Dobra marka i agresywna polityka marketingowa nie gwarantują bezpieczeństwa i jakości transakcji. Głośnych oszustwa i nagłe upadki  deweloperów często odbywają się  dokładnie według takiego schematu czyli niewiarygodnie  niska cena plus agresywna   reklama, często kończyło się to niedokończeniem projektu, setkami  oszukanych inwestorów i długotrwałych sporów. 
 

3. Poznaj otoczenie wybranej nieruchomości

Niektórzy deweloperzy stosują koncepcję „miasta w mieście”, dzięki czemu na parterze pojawiają się kawiarnie, minimarkety, apteki, oddziały banków, a kierowcom zapewnia się miejsca parkingowe. Inni tworzą duży obszar lokalny z własnymi chodnikami, salonami na dachu, sportami i placami zabaw. Niektórzy deweloperzy koncentrują się na infrastrukturze społecznej i budują własne centra handlowe, przedszkola i szkoły podstawowe w pobliżu kompleksu mieszkalnego.

Nie ma tylko prawdziwej odpowiedzi na pytanie, jak wybrać mieszkanie w nowym budynku . Zdecyduj o swoich osobistych priorytetach i potrzebach, niezależnie od tego, czy jest to bliskość przystanku komunikacji miejskiej, centrum biznesowego, terenów parkowych, przedszkoli i szkół. Nie rozłączaj się w jednej dzielnicy lub dzielnicy, rozważ jak najwięcej opcji.


4. Sprawdź dokumenty dewelopera

Wiele z nich ogranicza się do kopii dokumentów, które są nam dostarczane w biurze sprzedaży. W rzeczywistości możesz sprawdzić niezawodność budowniczego i kompleksu mieszkalnego niezależnie i bez wychodzenia z domu.

Aby dowiedzieć się, kto jest założycielem firmy  deweloperskiej i zajmuje stanowiska kierownicze, możesz uzyskać informacje na temat kapitału docelowego na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz w KRS.  Ujednolicony państwowy rejestr orzeczeń sądowych umożliwi śledzenie, czy deweloper miał wcześniej spory prawne. 

Ważne jest również, aby upewnić się, że zamierzone przeznaczenie terenu odpowiada budowanemu obiektowi, w tym celu należy skorzystać z publicznej mapy planu zagospodarowania terenu w twoim mieście. Nie zaniedbuj recenzji na forach i portalach społecznościowych, są one znacznie bardziej pouczające niż broszury wydawane przez przedstawicieli Dewelopera.

5. Oczekiwanie na duże rabaty nie zawsze jest dobrym pomysłem.

Prawie wszyscy deweloperzy dokonują sezonowych rabatów. Szczególnie gdy rynek spowalnia tak jak teraz po epidemii koronawirusa. Ale nie zapominaj, że inni klienci używają tej samej logiki co ty. W każdej chwili możesz iść naprzód i kupić mieszkanie  o pożądanym układzie. Ponadto według  statystyk mieszkania płynne rosną co 1-2 miesiące o 1-5%. W rezultacie cena promocyjna może nie spełniać Twoich oczekiwań.

Również oferty promocyjne nie zawsze dotyczą wszystkich mieszkań, ale tylko tych, które są źle sprzedane (pierwsze i ostatnie piętro, mieszkania o złym widoku itp.). Bardziej racjonalną decyzją będzie uzgodnienie z deweloperem indywidualnych warunków zakupu. Nie zapominaj, że sprzedawcy  są zainteresowani umową nie mniej niż ty, więc wielu jest gotowych na kompromis.

6. Zwróć uwagę nie tylko na wielkość mieszkania

Stosunek powierzchni i ceny jest z pewnością ważny, ale jednocześnie należy wziąć pod uwagę układ mieszkania. Jeśli metraż  zostanie zwiększone z powodu  dużych korytarzy, przedpokoju lub innych obszarów niemieszkalnych, nie będzie to miało sensu. Ergonomia i możliwość funkcjonalnego zarządzania przestrzenią powinny pozostać priorytetem. 

Zastanów się, ile łazienek chcesz mieć, czy powinna być garderoba czy spiżarnia, czy też jest wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich członków rodziny. 
Nie zapomnij o dalszej konserwacji mieszkań, w tym o nadchodzącym remoncie mieszkania . Im większy obszar, tym więcej czeka na Ciebie wydatków.


7. Odwiedź plac budowy

Niestety tak oczywiste zalecenie jest często ignorowane. Niektórzy kupujący ograniczają się do komunikowania się z menedżerami w biurze sprzedaży, przeglądania deklaracji projektu i informacji na stronie. W rzeczywistości, jeśli kupisz mieszkanie na etapie budowy, wizyta na placu budowy jest obowiązkowa.

Po pierwsze, zobaczysz, jak przebiega proces, możesz skorelować to, co obiecano w planie ogólnym i to, co widziałeś w rzeczywistości, aby przeanalizować, czy jest wystarczająco dużo miejsca na zadeklarowaną infrastrukturę wewnętrzną. Ponadto, jeśli nie będzie to pierwszy etap budowy, a sekcje zostaną zbudowane i oddane do użytku, komunikacja z ludźmi, którzy już osiedlili się w mieszkaniach, nie będzie nie na miejscu. Pomogą zidentyfikować wszystkie za i przeciw, abyś mógł podjąć świadomą decyzję.


8. Uważnie przeczytaj umowę

Najlepiej byłoby, gdyby wszystkie dokumenty zostały przeanalizowane i odczytane wraz z prawnikiem ds. nieruchomości, lub agentem nieruchomosci reprezentującym twoje interesy   Dla osoby, która kupuje mieszkanie po raz pierwszy, wiele szczegółów może być zbyt skomplikowanych i nieoczywistych. Konsultacje będą znacznie tańsze niż rozwiązywanie problemów, które mogą się pojawić.

Ważne jest, aby na wstępie  dowiedzieć się, czy zapewnione jest ustalenie ceny mieszkania, jeśli planujesz raty. Czy deweloper może zmienić cenę w zależności od kursu waluty  lub ceny materiałów budowlanych. W przyszłości może to mieć wpływ  dla kupującego. Ile będziesz musiał zapłacić, jeśli po zakończeniu budowy wystąpi ewentualny błąd w metrażu twojego  mieszkania? 
Ważne jest również określenie rozwiązania umowy i ustanowienie kar dla dewelopera w przypadku rozwiązania umowy z jego winy.

9. Nie przesyłaj pieniędzy do momentu rejestracji umowy

Kupno mieszkania po fakcie jest inwestycją w budowę, dlatego nie można sporządzić umowy sprzedaży w budowanym budynku, ponieważ nie można uzyskać tytułu do czegoś, co jeszcze nie istnieje.

Aby bezpiecznie i opłacalnie kupić mieszkanie państwo Polskie wprowadziło szereg regulacji zabezpieczające interesy kupującego. Szczegóły to temat na osobny artykuł.
Jednak oto kilka przykładów warunków na które nigdy się nie zgadzaj!! Nie przesyłaj pieniędzy za mieszkanie w nowym budynku w następujących przypadkach:

  • jeżeli przedwstępna umowa sprzedaży nie została poświadczona notarialnie

  • jeśli deweloper nalega, aby zapłacić gotówką przy odbiorze

  • jeżeli transakcja jest oferowana przez pośrednika, który nie jest oficjalnym ani prawnym uczestnikiem programu inwestycyjnego.

W każdym z tych przypadków trudno będzie odpowiednio udowodnić transfer środków, aby zwrócić pieniądze.

10. Odpowiedzialnie zaakceptuj mieszkanie.

Jeśli przeszedłeś etap wyboru mieszkania w nowym budynku na rynku pierwotnym i podpisałeś niezbędne dokumenty, to po oddaniu domu do użytku znajdziesz ostateczną kontrolę mieszkania i podpisanie protokołu odbioru.

Na tym etapie musisz zachować szczególną ostrożność, ponieważ będziesz musiał zapłacić za błędy i niedociągnięcia programisty. Przed podpisaniem dokładnie sprawdź jakość wykonanej pracy, czy są zgodne z przepisami budowlanymi i przepisami, czy wszystkie elementy są na miejscu itp. Nie bój się zabrać ze sobą doświadczonego budowlańca lun inżyniera budownictwa . Jeśli masz skargę do dewelopera, masz prawo sporządzić wadliwe oświadczenie, w którym wyszczególnione zostaną wszystkie rozbieżności. Deweloper jest zobowiązany do ich usunięcia na własny koszt w uzgodnionym terminie.

Przyjęcie mieszkania od dewelopera najlepiej powierzyć firmom specjalizującym się w tej dziedzinie. Posiadają doświadczenie, wiedzę na i niezbędnego sprzętu. Ponadto usługa nie jest droga a niweluje niebezpieczeństwo ewentualnych problemów i kosztów w przyszłości.

Kierując się tymi zasadami unikniesz problemów przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym. Zapraszamy do zamieszczania darmowych ogłoszeń nieruchomości na naszym bezpłatnym portalu nasza-kasa.pl. kupno mieszkania, sprzedaż domu na takie oferty czekamy. Ogłoszenia na naszym darmowym portalu możesz zamieszczać bez rejestracji.

Doradzał: Bartosz Wieczorek – ekspert w dziedzinie nieruchomości, pośrednik nieruchomości, Wrocław.

Do góry