"Czekoladowa Wojna" Ritter Sport vs Milka

2020-07-27

"Czekoladowa Wojna" Ritter Sport vs Milka
Spór między markami trwał kilka lat
Producent czekolady Ritter Sport pozwał rywala Milkę o kwadratowy produkt. Pisze o tym „BBC”.

Według legendy Ritter Sport Clara Ritter wpadła na pomysł wyprodukowania czekolady w kształcie kwadratu w 1932 roku: „Zróbmy tabliczkę czekolady, która mieści się w kieszeni wszystkich kurtek, nie pęka i waży tyle samo, co zwykły długi baton”. W 1970 roku firma przejęła hasło „Quadratisch, praktisch, gut”. W 1993 roku Ritter Sport zarejestrował kwadratowy kształt w niemieckim biurze patentów i znaków towarowych.

W 2010 roku Milka, której główna produkcja również znajduje się w Niemczech, również zdecydowała się na wypuszczenie własnej kwadratowej czekolady. Wtedy Ritter Sport postanowił walczyć o prawo do formy.

Sprawa rozwijała się w kilku rundach. Milka najpierw zakwestionowała formularz rejestracyjny i wygrała. Decyzja została wówczas odwrócona na korzyść Ritter Sport. Następnie Milka odwołała się do już niemieckiego Sądu Najwyższego - i tym razem przegrała.

Zazwyczaj marka w Niemczech nie może zarejestrować formularza jako znaku towarowego, nawet jeśli nadaje produktowi „znaczącą wartość”, zauważa BBC. Ale w tym przypadku sędziowie uznali, że Ritter Sport to „inny przypadek”.

Sprawa troche dziwna, ale ciekawa. Taki mamy teraz świat. Każdy niech rozstrzygnie ten spór prawny po swojemu. A nasza-kasa.pl zaprasza do współpracy wszystkich związanych z branżą prawną: adwokatów, radców prawnych, notariuszy. Zamieszczajcie swoje oferty na naszym portalu darmowych ogłoszeń. Bezpłatnie i bez rejestracji.  


Ritter Sport z Niemiec pozwał Milkę za kwadratową czekoladę. 
Do góry