Lublin ogłoszenia

Lublin ogłoszenia

(Aby zamieścić ogłoszenie kliknij tutaj)

Lublin ( Polski Lublin ) to miasto we wschodniej Polsce , centrum administracyjnym Lublin woj . Powierzchnia miasta wynosi 147,5 km². Ludność - 339 811 mieszkańców (2018) [1] .szamy do zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń na naszym portalu nasza-kasa.pl.

Pierwsza osada na terenie współczesnego Lublina pojawiła się w VI wieku  na wzgórzu Czwartek. W X wieku powstała drewniana budowla obronna, później murowana. Pierwsze pisemne wzmianki o mieście pochodzą z 1198 roku.

W 1205 r. Galicyjski książę Roman przez miesiąc oblegał miasto, ale został zmuszony do odwrotu. W 1241 roku Mongołowie zniszczyli Lublin, a trzy lata później został ponownie zniszczony przez Litwinów , którzy działali razem z Prusami i Jaćwingami . W tym samym roku książę Daniel Galitsky , zdobywając miasto, mocno je ufortyfikował.
W 1260 roku dominikanie zbudowali pierwszy kościół katolicki nazwany imieniem Archanioła Michała .

W 1317 roku, za panowania księcia Władysława Loketki, miasto otrzymało prawo miejskie w postaci prawa magdeburskiego . W 1341 roku Kazimierz Wielki pokonał Tatarów pod Lublinem.

W 1474 r. Kazimierz Jagiellończyk uczynił miasto stolicą nowo powstałego województwa lubelskiego.

W XV-XVI w., Dzięki przebiegającemu przez niego szlakowi handlowemu z Morza Czarnego do Europy Zachodniej, Lublin intensywnie się rozwijał.

W 1569 r. W Lublinie zawarto porozumienie o zjednoczeniu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego w konfederackie państwo Rzeczypospolitej , znane w historii jako Unia Lubelska .

W XVII wieku epidemia w mieście pochłonęła ponad 5 tysięcy ofiar, miasto zniszczyło najpierw armię rosyjsko-kozacką Piotra Potiomkina , a następnie Szwedów. W przyszłości pozycja miasta nie ulegnie poprawie, głównie z powodu wojny północnej . Przestają się odbywać jarmarki lubelskie, z miasta wyjeżdżają kupcy z Europy.


W 1703 r. August II nadaje miastu przywileje zrównujące prawa z Krakowem . Po wojnach północnych rozpoczyna się okres wznowienia budowy, burzy się głównie osad kupieckich i kościelnych. Tworzy się obraz obecnego Krakowskiego Przedmieścia.

W 1792 r. Miasto zajęły wojska rosyjskie. Po trzecim rozbiorze Rzeczypospolitej miasto znalazło się w posiadaniu Austrii. W 1809 r. Miasto weszło w skład Księstwa Warszawskiego . W 1815 r.  - do Królestwa (Królestwa) Polski w ramach Cesarstwa Rosyjskiego .

Podczas I wojny światowej Lublin został zajęty przez wojska niemieckie i austro-węgierskie .

W 1918 roku w Lublinie powstał Katolicki Uniwersytet .

W czasie II wojny światowej miasto zajęły wojska Wehrmachtu . 24 lipca 1944 r. W wyniku operacji Lublin-Brześć Lublin zajęły wojska 2. Armii Pancernej . 16 oddziałów i formacji I Frontu Białoruskiego otrzymało honorowe imię „Lublin”. Następnie miasto stało się tymczasową stolicą Polski do 17 stycznia 1945 roku .23 października 1944 r . W Lublinie powstał Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Baza naukowa Lublina:W 1969 roku miasto było także gospodarzem Olimpiady Szachowej Kobiet. W ramach obchodów 700-lecia miasta odbyły się liczne zawody sportowe.

Latem 2017 roku Lublin stał się jednym z sześciu miast w Polsce, które były gospodarzami Mistrzostw Europy Młodzieży w piłce nożnej.

Ok 4 km od centrum Lublina znajduje się były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Majdan , dziś pomnik, w którym zginęło ponad 80 000 więźniów, głównie Żydów. Na zachód od Lublina (w odległości 30-50 km) znajdują się trzy ważne ośrodki turystyczne: słynne sanatorium Nalenczów specjalizujące się w leczeniu chorób serca, duży ośrodek przemysłowy Puławy , w którym w przeszłości mieszkali wielcy magnaci oraz Kazimierz Dolny  - ulubione miejsce turystów i artystów. . Położone nad Wisłą piękne miasto szczyci się starymi renesansowymi domami, eleganckimi domami znanych artystów, majestatycznym renesansowym kościołem i ruinami starożytnego zamku na wysokim wzgórzu


 

Ogłoszenia z okolic Lublina:


Zapraszamy do współpracy firmy oraz osoby prywatne z Lublina i okolic. Ogłoszenia bezpłatnie, bez rejestracji. Oferujemy dobre pozycjonowanie z poziomu wyszukiwarki w Google dzięki profesjonalnemu podejściu da tematu SEO.
 
Do góry