Kielce  Ogłoszenia

Kielce  Ogłoszenia

Kielce to miasto w centralnej Polsce , 170 kilometrów na południe od stolicy  - Warszawy.  Kielce do 1999 roku były stolicą województwa kieleckiego, po reformie administracyjnej w 1999 roku były stolicą województwa świętokrzyskiego . Duży węzeł drogowy i kolejowy. Ludność ok 194.000 osób.

Osada na terenie dzisiejszych Kielc u podnóża Gór Świętokrzyskich , jak dowodzą wykopaliska archeologiczne, istniała jeszcze w okresie celtyckim, jeszcze przed przybyciem Słowian w te miejsca.

Na przełomie XI i XII w. Na miejscu Kielc powstała osada, która na początku XII w. Przeszła na własność biskupów krakowskich. Już wtedy rozpoczęła się chwalebna historia handlowa Kielc - korzystne położenie miasta na skrzyżowaniu szlaków handlowych pod Krakowem sprawiło, że było to centrum targowe. W 1171 roku zbudowano pierwszy murowany kościół, który później stał się katedrą,  a w 1295 roku Kielce otrzymały status miasta.

W XV wieku, po odkryciu w okolicach miasta dużych złóż rud, Kielce stały się ważnym ośrodkiem metalurgicznym, co przesądziło o szybkim rozwoju miasta. W 1642 roku zakończono budowę pałacu biskupów krakowskich z okresu wczesnego baroku , będącego główną atrakcją miasta.

W czasie wojny ze Szwedami (tzw. „Powódź”) w 1660 r. Kielce zostały splądrowane i spalone przez wojska szwedzkie, odbudowa miasta trwała do połowy XVIII wieku .

 

W 1795 r., Po III rozbiorze Polski, Kielce znalazły się w granicach Austrii . W okresie wojen napoleońskich miasto było częścią niezależnego Księstwa Warszawskiego , po klęsce Napoleona przeszło do Królestwa Polskiego w ramach Rosji.

W XIX wieku miasto rozwijało się dalej jako duży ośrodek przemysłowo-górniczy, w 1816 roku w Kielcach otwarto pierwszą politechnikę w Polsce.

Po I wojnie światowej miasto staje się częścią Polski, która odzyskała niepodległość. W czasie II wojny światowej okupowany przez hitlerowców, w okolicach miasta, zwłaszcza w Górach Świętokrzyskich, aktywnie działały oddziały partyzanckie. Zwolniony podczas sandomiersko-śląskiej operacji Armii Czerwonej.

Targi Kielce

Targi Kielce to po Międzynarodowych Targach Poznańskich drugie co do wielkości targi w kraju.

 

Kielce to duży ośrodek medyczny. Centrum Onkologii Świętokrzyskiego jest najnowocześniejszym w Polsce.

4 lipca 1946 r. W Kielcach miał miejsce największy powojenny pogrom Żydów w Polsce, w czasie którego zginęło około 40 Żydów, a około 50 zostało rannych.

Ogłoszenia związane z Kielcami:

 

 

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Kielc do zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń na nasza-kasa.pl – portalu darmowych ogłoszeń

Do góry