Kalisz Ogłoszenia

KALISZ OGŁOSZENIA


Kalisz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. W II wieku pne e. grecki geograf Claudius Ptolemy w swoim „Przeglądu geograficznym” bezpośrednio wspomniał o mieście Calisia, a miasto to utożsamiane jest ze współczesnym Kalish. Jest centrum gminy kaliskiej i miasta jako powiatu ( powiatu miejskiego ). Zajmuje powierzchnię 70 km². Populacja wynosi  okn100. 000 osób. 

Kalisz należał do najstarszych miast Królestwa Polskiego. Początkowo miasto znajdowało się nieco dalej wzdłuż Prosny , ale ponieważ ten podmokły obszar był okresowo zalewany wodami źródlanymi , osada została przeniesiona na swoje obecne miejsce. 

W 1108 r. Bolesław Krzywousty podczas wojny ze swoim bratem Zbigniewem zaatakował miasto i warowny zamek. W drugiej połowie XIII wieku Kalisz był kwitnącym miastem przemysłowym. Miasto leży nad rzeką Prosną. 

W 1306 r. Został całkowicie zdewastowany przez wielkiego księcia litewskiego Witenja. W 1331 r. Krzyżacki zamek został zdobyty przez krzyżowców , ale samo miasto pozostało za obrońcami, głównie z powodu silnej powodzi rzeki Prosny. 
W 1333 r. Kalisz oblegał księcia mazowieckiego Zemovita II. Polski król Kazimierz Wielki otoczył miasto i zamek kamiennym murem, którego pozostałości przetrwały do ​​dziś. 

Początek XV wieku był świetną erą miasta, kiedy pieczęć została zastosowana do traktatów z krzyżowcami i innymi, a także pieczęciami Krakowa , Poznania , Sandomierza i innych ważnych miast królestwa. 

W 1655 r. Szwedzi zdobyli miasto i chociaż rok później zostali zmuszeni zwrócić je Polakom, ale w zrujnowanej formie; następnie cierpiał z powodu epidemii , powodzi i dewastujących pożarów. 

Historia militarna miasta przyszedł podczas Wielkiej Wojny Północnej po walce , która odbyła się 18,  1706 roku w pobliżu miasta, pomiędzy sprzymierzonych wojsk rosyjsko-polskich i saksońskich (rozkazał elektor saski i król polski August II i książę D. Menshikov ) i korpus polsko-szwedzki pod dowództwem generała A. Mardefelt.

W ramach Królestwa Polskiego ( Imperium Rosyjskiego ) znajdowało się centrum województwa kaliskiego (1816–1837) , województwa kaliskiego (1837–1844, 1867–1917); centrum województwa kaliskiego (1975–1998).

Na początku pierwszej wojny światowej 2 sierpnia 1914 r. Wojska niemieckie wkroczyły do ​​miasta i poddały je brutalnemu pogromowi , wielu mieszkańców rozstrzelano.

Galerie handlowe w Kaliszu:Klub sportowy:
KKS Włókniarz Kalisz - pilkarski klub sportowy. 

Wojna na zapachy samochodowe w Kaliszu.


Ciekawa sytuacja ma miejsce na lokalnym rynku biznesowy. Okazuje sie ze po sąsiedzku działają dwie firmy z jednej branży które obie sa  w 3 największych producentów w tym segmencie. Mowa o firmie Dr. Marcus I firmie MTM industrial ktora produkuje linie Aroma Car. Obie firmy działają ma rynku produkcji zapachów samochodowych. 


Miejscowości w pobliżu Kalisza:  Opatówek, Stawiszyn, Ostrów Wielkopolski, Sieradz, Konin, Ostrzeszów.

Ogłoszenia w okolicach Kalisza:

Do góry