Bolesławiec ogłoszenia

Bolesławiec ogłoszenia

(Aby zamieścić  darmowe ogłoszenie kliknij tutaj)

Bolesławiec ( niemiecki Bunzel ) to miasto w województwie dolnośląskim w Polsce. Posiada status gminy miejskiej . Niezależnie od tego miasto pełni funkcję centrum administracyjnego gminy wiejskiej Bolesławiec .leży na wschodnim brzegu rzeki  Bober , około 75 km na południe od Zielonej Góry) i 130 km na wschód od Drezna.

Pierwsza wzmianka o Bolesławcu pochodzi z 1201 r. jako Bolezlauez ( łac. Boleslavia).   Podczas wojen husyckich w 1429 roku miasto doznało poważnych zniszczeń. Po odbudowie miasta po zniszczeniach spowodowanych wojną, w 1479 r. Rozpoczęto budowę nowoczesnego podwójnego muru miejskiego, aby chronić miasto przed ponownym zajęciem.

Symbol miasta, ratusz, został odbudowany przez Wendela Roskopfa w 1525 roku . W tym samym roku w Bunzlau rozpoczęto budowę kanalizacji , którą zakończono w 1565 roku. Dzięki tym niezwykłym i złożonym pracom budowlanym Bunzlau stał się właścicielem pierwszego niemieckiego systemu kanalizacyjnego. Pierwsza apteka w mieście została otwarta w 1558 roku.

Pod koniec wojny trzydziestoletniej Bolesławiec został zdewastowany przez wojska szwedzkie generała Torstenssona . W latach 1752-1756 społeczność protestancka zbudowała murowany kościół w miejscu zniszczonego przez Szwedów dawnego zamku. W 1753 r. Wielki garncarz Joppe stworzył duży garnek.

29 maja 1812 roku cesarz Napoleon podróżował przez Bolesławiec  w drodze do Rosji. Po krótkim postoju Napoléon Bonaparte wyruszył do Saksonii. Pod koniec drugiej wojny światowej Bunzlau doznał poważnych zniszczeń, tak że 60% budynków było w ruinie. Armia Czerwona zdobyła miasto 11 lutego 1945 r. Po zakończeniu wojny Bunzlau przeszło pod polską administrację przez okupanta sowieckiego. Polacy wprowadzili nazwę miejscowości Bolesławiec. W następnych latach miejscowa ludność niemiecka została wydalona przez komunistyczna miejscową polską władzę administracyjną.

Bolesławiec ma ponad 9000 m² kwadratowego pierścienia, którego większość została odbudowana po wojnie trzydziestoletniej. Z tego okresu pochodzą barokowe kamienice. Są też domy renesansowe i budowla późnogotycka . Po zniszczeniach pod koniec II wojny światowej pierścień został odbudowany i dziś tworzy zamknięty zespół z ratuszem pośrodku. Bolesławiec leży ok 123 kilometrów od Wrocławia.
 

Ogłoszenia z okolic BolesławcaZapraszamy mieszkańców Bolesławca i okolic do zamieszczania darmowych ogłoszeń na naszym bezpłatnym portalu ogłoszeniowym nasza-kasa.pl . Polski kapitał to gwarancja bezpieczeństwa.
 
Do góry